how leading to other minds self unconscious story
۲۹ مهر

چگونه با هیپنوتیزم در دل دیگران نفوذ میکنیم؟ ( داستان ناخودآگاه )

در مطلب قبل به طور مفصل درباره خودآگاه و ناخودآگاه صحبت کردیم.

بگذارید با بیان یک داستان واقعی و جالب با این موضوع بهتر درگیر شویم.

موسیقی شیطانی

حدود ۲۰ سال پیش خبری تیتر اصلی روزنامه های آمریکا شد. خبر این بود که یک گروه موسیقی راک اند رول مخفیانه پیام شرک آلودی را در ترانه خودش نشر میکند. این پیام بیان این جمله « به شیطان گوش بده » در ترانه معروفشان بود.

Rock and Roll

اولین سوالی که مردم را وادار به خرید روزنامه ها میکرد، این بود که چطور ممکن است در یک اثر موسیقی که به شدت با اقبال عمومی همراه شده و جوانان با علاقه زیادی تک تک نتهای ترانه مورد نظر را هم حفظ می کنند، هیچ کس متوجه این جمله و پیام نشده باشد بجز یک نفر؟

اما جالبتر اینکه هر کسی این مطلب را مطالعه میکرد توجیه میشد که چنین پیامی در این آهنگ وجود دارد. چون واقعیت این بود که به نظر میرسید این جمله بطرز بسیار هنرمندانه ای در این ترانه مخفی شده است. آیا میتوانید حدس بزنید چگونه میتوان یک جمله را در یک ترانه محبوب مخفی کرد که هیچیک از شنوندگان پر پا قرص موسیقی هم متوجه آن نشوند؟

پاسخ این معمای سخت این بود که این جمله زمانی شنیده میشود که این ترانه با دستگاههای ضبط مخصوص وارونه پخش میشد (یعنی از آخر به اول). یعنی صدای معکوس اما کشف این پیام آغاز شکایت گروه های مذهبی از این گروه موسیقی به دادگاه شد.

در جریان دادگاهی کردن افراد این گروه و دفاعیه مضحکشان که ادعا میکردند اصلا از این موضوع آگاه نبودند، با اینکه تقریبا غیرممکن به نظر میرسید اما حداقل برای توجیه رای هیات منصفه هم که شده گروه تحقیق لازم بود آهنگها و سخنرانیهای دیگری را هم مورد بررسی قرار بدهد. اما ظاهرا قرار بود این خبر داغ، داغتر هم بشود چون نتیجه حیرت انگیز و باور نکردنی بود!

شاید شما هم باور نکنید…

شاید شما هم باور نکنید اما نتیجه این تحقیق این بود که همه ما در صحبتهایمان ناخودآگاه لحنی را به خود میگیریم بطوری که در معکوس گفته هایمان کلماتی اداء شوند و جالب اینکه اصلا از بیانشان آگاهی نداریم.

این خبر تا همینجا هم به اندازه کافی جالب وحیرت آور بود. اما اگر هنوز جایی برای تعجب کردن دارید، کافی است به این نکته اشاره کنم که این کلمات که ناخودآگاه بیان میشوند کاملا مربوط به موضوع مورد صحبت است نه کلمات بی ربط و اگر دوست دارید شوکه شوید باید بگویم که این کلمات مرموز از کلماتی نیستند که گوینده قصد بیانشان را دارد، بلکه حقایقی را در بر دارند که شخص گوینده قصد مخفی کردنشان را دارد.

عبارات معکوس

این عبارات معکوس می توانند حقایق ناگفته در مکالمات و پنهان شده در دروغ ها و همچنین انگیزه های ناگفته، نقشه های پنهانی و دلایل بیماری ها و معضلات را بیان کنند. همچنین می توان از این امکان برای دست یافتن به اطلاعات مضاعف در مشاغل مختلف و رقابتی و بازجویی ها سود جست.

در ایالت اورگون (Oregon) از این روش در بازجویی های جنایی استفاده شده و نتایج آن در یک مورد توسط تست DNA ثابت شده است.

زبان ناخودآگاه

در واقع با این کشف یکی دیگر از زبانهایی که ناخودآگاه ما توسط آن صحبت میکند رمزگشایی شد. جالب است بدانید به تازگی معلوم شده است ناخودآگاه انسان با این روش زودتر از خودآگاهش لب به سخن می گشاید. چون معمولا نوزاد از ۶ ماهگی کلمات ساده ای (مانند بابا و مامان) را بیان میکند. درحالی که ثابت شده کودکان از ۳ ماهگی تا ۱۳-۱۴ ماهگی به صورت معکوس شروع به حرف زدن می کنند ولی متاسفانه ما متوجه صحبت کردن آن ها نمی شویم.

مخلص کلام اینکه ذهن انسان پیچیدگی های بسیار زیادی دارد. ذهن از فیلترهای محافظ بسیار قوی برخوردار است. فیلتر عقلی راه ورود هرگونه اطلاعاتی را که با باورهاو منطق ما مغایرت داشته باشد می بندد. ذهن قادر است اطلاعاتی را که به آن می رسد مورد پردازش دقیقی قرار دهد، حتی اگر وارونه باشد. در ستاد مرکزی ذهن، محدودیتی برای فهم زبانهای مختلف نیست و هر مطلبی به هر زبانی برای این ستاد قابل فهم بوده و به کار گرفته می شود. این سطح از ذهن جزیی از ناخودآگاهی بوده، که ما به آن واقف نیستیم ولی اثرات آن بر روی عملکردهای انسان ظاهر می شود.


منبع: پست کانال تلگرام دکتر فریدن ناصری

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 + چهارده =

جستجو