self-conscious and Unconscious
۱۶ شهریور

چگونه با هیپنوتیزم در دل دیگران نفوذ میکنیم؟ (خودآگاه و ناخودآگاه)

باید بگویم موضوع صوت ها که در قسمت قبل مقاله ذکر شد ارتباط مستقیمی به هینوتیزم ندارد. بلکه فقط قصدم این بود که بتوانید به درک صحیحی از شنیدن دو صدای میکس شده در قالب یک صدای واحد را تداعی کنید. با تداعی این مثال در ذهنتان نگاه شما را به محیطتان و اصواتی که میشنوید کمی تغییر خواهد کرد.

و اما بحث اصلی، امروزه ثابت شده ما مغز ما آگاهانه ۲۰۰۰ بیت بر ثانیه را پردازش میکند. در حالی که سرعت پردازش کل مغز در هر ثانیه ۴۰۰ میلیارد بیت در ثانیه است.

اگر این دو عدد را با هم مقایسه کنید متوجه میشوید آنچه ما با مغز خود انجام میدهیم بسیار بسیار وسیعتر از آن چیزی است که آگاهانه انجام میدهیم و این یعنی ما بیشتر زندگی خود را بطور نا آگاهانه پیش میبریم.

خوب است بدانید طبق تعریف در روانشناسی رفتار آگاهانه و نااگاهانه ما را به دو ضمیر نسبت میدهند: (ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه)

  • ضمیر خودآگاه بخشی از شخصیت ماست که مسئولیت کارهایی را که کاملا آگاهانه انجام میدهیم را بر عهده دارد.
  • ضمیر ناخودآگاه بخشی از شخصیت ماست که مسئول تمام کارهایی است که ما بصورت ناخوداگاه انجام میدهیم.

همانطور که حتما متوجه شده اید دایره توانمندی و عملکرد ناخودآگاه ما بسیار وسیعتر از دایره خودآگاهی ماست. هر رفتار و گفتاری که از ما سر میزند حاوی دو پیام است. یکی پیام خودآگاه ما و دیگری پیام ناخودآگاه ما. ما به پیامی که خودآگاه میفرستیم آگاهی داریم اما به پیامی که ناخودآگاه می فرستیم آگاه نیستیم. در حالیکه هر دو این پیامها هم زمان و دریک پیام ارسال میشوند.

خودآگاه ما زبان ساده ای دارد، که همه بر آن بخوبی واقفیم. آنچه باخود می اندیشیم با کلمات مناسب به زبان می آوریم و فرد مقابل هم میشنود و پیام ما را درک میکند، اما زبان ناخودآگاه برعکس زبان خودآگاه ما ساده و مستقیم نیست و طرق گوناگونی برای ابراز آن وجود دارد.

در قسمت بعد داستانی در رابطه با خودآگاه و ناخودآگاه آمده است، که توصیه می شود آنرا بخوانید.


منبع: پست کانال تلگرام دکتر فریدن ناصری

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 2 =

جستجو